Kilka słów o leczeniu depresji

Metod leczenia deprescji jest wiele, a przy podjęciu go należy wziąć pod uwagę różnorodne czynniki. Niestety nie ma jednego złotego środka, który pozwoli na jej szybkie i skuteczne wyeliminowanie. A zatem jak z nią walczyć? O tym w poniższym wpisie.

 

Co słyszą chorzy na depresję? Weź się w garść brachu i przestań wydziwiać. Dlaczego ty zawsze widzisz tylko negatywne strony? Zacznij myśleć optymistycznie!

Uwierzcie mi na słowo, takie gadanie nigdy nie pomaga. A nawet jeszcze pogarsza sytuację. Bo taki człowiek myśli: Wszyscy każą mi się pozbierać, a ja nie mogę. Co jest ze mną nie tak? Jestem do bani! Inni jakoś to potrafią…

Co lepiej mówić w zamian? Zawsze możesz na mnie liczyć, zadzwoń jak będziesz mnie potrzebować, jestem na każde twoje wezwanie, może nie rozumiem co czujesz, ale szanuję cię i akceptuję twoją chorobę, powiedz jak mam ci pomóc.

Podstawą leczenia lekkiej depresji jest psychoterapia i udział w terapiach pomocniczych jak np. ruch, sport, terapia motywacyjna, ergoterapia, wsparcie socjalne, leki też mogą bardzo pomóc, nie są jednak niezbędne. W przypadku ciężkiej depresji wymagana jest hospitalizacja. W trakcie leczenia pacjent otrzymuje leki i dodatkowo psychoterapię oraz terapie pomocnicze.

Leki w leczeniu tego typu depresji są podstawą. Obecnie mamy bardzo duży wybór leków, bardzo różne dawkowanie i podczas pobytu pacjenta na naszym oddziale (około 4-6 tygodni) staramy się dobrać jak najlepsze leki i ich dawki. Oczywiście nie chodzi o to, żeby „nafaszerować” pacjenta lekami, ale żeby dobrać jak najlepszy lek w odpowiedniej dawce. Jeżeli chodzi o terapie pomocnicze to mamy bardzo szeroki wybór. Zależy to często od wieku pacjenta, jego zdolności i sprawności i objawów.

 

 

Najczęstszą terapią pomocniczą jest sport. Sport bardzo wspiera leczenie depresji dzięki wydzielaniu endorfin, a także dzięki eliminacji napięcia, wewnętrznego niepokoju i dobrego natlenienia organizmu. U nas pacjenci mają możliwość skorzystania z siłowni, treningu funkcjonalnego, jogi, gimnastyki terapeutycznej, ergometrów, joggingu, Nordic walkingu, spacerów oraz gimnastyki dla seniorów.

Inne terapie to np. terapia światłem, trening mózgu, trening koncentracji, trening „domowy”, czyli nauka lub ponowne wdrożenie do życia czynności codziennych takich jak gotowanie, pieczenie, sprzątanie. Jest to szczególnie duże wyzwanie dla starszych panów 😉 Kolejną terapią są cotygodniowe wycieczki dla pacjentów z lękami społecznymi, trudnością w nawiązywaniu kontaktów, czy lękami przed ludźmi. W każdy piątek pacjenci jadą na wycieczkę na kilka godzin. Może to być większe miasto, wycieczka na kawę i ciasto, piknik, zwiedzanie muzeum itp.

Mnie osobiście chyba najbardziej podoba się terapia polegająca na nauce technik relaksacji. Każdy pacjent musi wziąć podusię, położyć się i po kolei napinać i relaksować dane partie mięśniowe. Nierzadko zdarza się, że z któregoś końca sali słychać cichutkie pochrapywanie…

Ostatnio wprowadzoną terapią jest hipnoterapia, jednak do tego starannie wybieramy pacjentów. Nie mogą oni mieć podejrzeń o symptomy psychotyczne, bo może to spowodować nasilenie się tych objawów.

Ja bardzo często zachęcam pacjentów do patrzenia na pozytywy i wzmacniam dodatkowo, to co pozytywne. Bardzo często razem z pacjentami szukamy tego co dobre, tego na czym warto się skupić. Mogą to być wnuki, dzieci, mąż, rodzina, pies. Zawsze jest coś dla czego warto dalej żyć i się starać. Jest to bardzo ważny element terapii. Poza tym psychoedukacja również odgrywa bardzo ważną rolę.

Kolejnym elementem jest nauka jak poprzez konkretne zachowania i myśli wpłynąć na odczucia i odwrotnie. Kiedy źle się czujemy, mamy negatywne myśli i wtedy nic nam się nie chce.

Przykład: ranek po kiepsko przespanej nocy.

Odczucia: strasznie się nie wyspałam, źle się czuję, pogoda jest taka beznadziejna, wstawanie nie ma sensu i tak dzisiaj nic nie zrobię.

Jak odwrócić tę spiralę? Owszem, źle się czuję, ale może wstanę, zrobię coś, co sprawia mi przyjemność, może coś ugotuję? Poczytam? Pogadam z przyjaciółką? Odwrócenie uwagi od negatywnych odczuć poprzez pozytywne przedsięwzięcia wpływa pozytywnie na nasze odczucia. Nasz mózg „myśli” sobie wtedy: Hmmm… Może wcale nie jest tak najgorzej? Owszem nie czuję się najlepiej, ale jeśli robię fajne rzeczy to może nie jest tak źle? Wtedy poprawia się nasz nastrój, uczucia, mamy ochotę robić kolejne przyjemne rzeczy i odwracamy uwagę od negatywnych myśli.

Efekt: czujemy się lepiej.

 

 

Co jeszcze mamy w zanadrzu w leczeniu depresji?

Stymulacja magnetyczna, coś podobnego jak rezonans magnetyczny, lecz w mniejszej dawce, ale przez dłuższy czas. Cewkę rezonansową przykłada się do głowy, w zależności od objawów i taka sesja trwa 15 minut dziennie nawet do 4 tygodni. Ten rodzaj terapii nie jest zbyt rozpowszechniony, bo drogi. Mimo to jest ona dość skuteczna, jako terapia uzupełniająca.

No i zostają jeszcze ulubione i za razem najbardziej kontrowersyjne elektrowstrząsy. Mają wciąż chyba więcej przeciwników niż zwolenników, ale powoli się to zmienia. Jest to bardzo skuteczna metoda, jednak należy do niej odpowiednio dobierać pacjentów. Jest najbardziej skuteczna w przypadkach bardzo ciężkiej depresji, opornej na leczenie lub depresji z objawami psychotycznymi. W szpitalu widziałam już kilka naprawdę spektakularnych efektów tej terapii. Czasem dzięki elektrowstrząsom udaje się przełamać tę najgorszą fazę i potem uzyskujemy dużo lepsze rezultaty w leczeniu metodą farmakologiczną.

Jakie mogę być skutki uboczne? Są to przede wszystkim bóle lub zawroty głowy oraz problemy z pamięcią, które ustępują w przeciągu kilku tygodni.

Zabieg ten przeprowadza się po zebraniu dokładnego wywiadu z pacjentem i reguluję się uprzednio dawkowanie lekarstw psychiatrycznych. Wykonuje się go w pełnym, krótkotrwałym znieczuleniu, pod kontrolą EKG i EEG. Na bieżąco zespół anestezjologów monitoruje wszystkie niezbędne zapisy. Uważam, że jest to zabieg jak najbardziej skuteczny i bardzo pomocny w leczeniu konkretnych, ciężkich przypadków.

 

Jeśli macie pytania, chętnie odpowiem w komentarzach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *